Strona główna

O nas
Statut
Sprawozdania
Władze
Kontakt

Kiosk z prasą dla niewidomych

e-Kiosk

Niewidzialna Galeria Sztuki

Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg”

Szkolne Grupy Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych

Serwis Obywatelski Osób Niewidomych

Odwiedź nas na Facebook'u

Quizy

Program konferencji podsumowującej projekt

Dokumentacja zdjęciowa


Szanowni Państwo,

Oddajemy w Państwa ręce opracowanie przedstawiające model organizowania Szkolnych Grup Wolontariatu na rzecz osób niewidomych. Model został opracowany w ramach projektu „Szkolne Grupy Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Nasze doświadczenia ze szkołami – trwające już ponad rok – przedstawiamy w formie zwalidowanego modelu tworzenia Szkolnych Grup Wolontariatu w polskich szkołach.
Publikacja - Model Organizacji Szkolnych Grup Wolontariatu
Pismo do wszystkich zainteresowanych organizowaniem wolontariatu w szkole


W ramach projektu” Szkolne Grupy Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych” zaplanowano zorganizowanie dla każdej z grup wolontariuszy kilkugodzinne zwiedzanie rozgłośni radiowych lub redakcji czasopism obecnych w kiosku dla osób niewidomych. Organizacja tych wydarzeń w projekcie jest z jednej strony podziękowaniem Stowarzyszenia „De Facto” za pracę wolontariuszy a z drugiej strony kolejną ważną okazją do spotkania z osobami niewidomymi.

Mamy nadzieję w Stowarzyszeniu, że spotkania z dziennikarzami, redaktorami, zwiedzanie ciekawych miejsc i zasmakowanie tajników pracy w radio czy wydawnictwie pomoże w poszerzaniu horyzontów myślowych, wiedzy i zainteresowań wolontariuszy a może zdecyduje w przyszłości o wyborze zawodu.

Kochani Wolontariusze i Opiekunowie SGW dziękujemy za Waszą pracę, za potrzebną osobom niewidomym pomoc, za Waszą wytrwałość i staranność oraz dążenie do perfekcji w audiodeskrypcji ilustracji.

Zapraszamy do fotorelacji z kolejnych wizyt Niewidzialna Galeria Ilustracji


Do tej pory w projekcie powstały 22 Szkolne Grupy Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych. Szkolne Grupy Wolontariatu powstały następujących Gimnazjach w Polsce.

Gimnazjum nr 24 w Lublinie, ul. Roztocze 14, 20-722 Lublin

Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza, ul. Łęczycka 11, Kutno

Gimnazjum w Łącku im. prof. J. Kondrackiego, ul. Kolejowa 1/1, 09-520 Łąck

Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Chrzanowie Im. Ks. Prof. J. Tischnera Ul. Zielona 15, 32-500 Chrzanów

Gimnazjum im. Karola Urbańskiego, 88-180 Złotniki Kujawskie, ul. Powstańców Wielkopolskich 1

Gimnazjum im. Staszica w Pankach,41-772 Panki, ul. Tysiąclecia 17

Gimnazjum w Pawonkowie ul. Szkolna 1,42-772 Pawonków

Gimnazjum nr 1 w Mikołowie ul. Konstytucji 3 Maja 20, 43-190 Mikołów

Gimnazjum nr 1, im. Jana Długosza, ul. Leona Cieśli 27-600 Sandomierz

Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Szepietowie ul. 1 Maja 2, 18-210 Szepietowo

Gimnazjum nr 19 w Gdańsku, ul. Jagiellońska 5, 80-371 Gdańsk

Gimnazjum nr 18, ul. Władysława Orkana 95/109, Częstochowa

Gimnazjum Nr 12 im. J. Matejki w Częstochowie, ul. Okólna 31/39

Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Blachowni ul. Bankowa 13 42-290 Blachownia

Gimnazjum Zjednoczonej Europy, ul. Kopernika 2, 63-720 Koźmin Wielkopolski

Publiczne Gimnazjum nr 1 im. gen. Władysława Andersa, ul. Parafialna 6, 67-100 Nowa Sól


Szanowni Opiekunowie i Drodzy Uczniowie należący do Szkolnych Grup Wolontariatu na rzecz Uczniów Niewidomych z wielką satysfakcją informujemy, że otworzyliśmy Niewidzialną Galerię Ilustracji.

Więcej Informacji o NGI w specjalny liście kierowanym właśnie do Was. Treść listu

Niewidzialną Galerię Ilustracji znajdziecie pod adresem NIEWIDZIALNA GALERIA ILUSTRACJI


PROJEKT

Szkolne Grupy Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych

WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

CZAS REALIZACJI PROJEKTU: OD 01.04.2013 r DO 30.09.2014 r

Cel główny projektu: zwiększenie aktywności obywatelskiej uczniów szkół gimnazjalnych w Polsce w wyniku działania w e-wolontariacie na rzecz uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji z powodu niepełnosprawności wzroku oraz w wyniku poznania barier napotykanych przez uczniów niewidomych w szkole i poza szkołą.

Stowarzyszenie „De Facto” prowadzi jedyny w Polsce i w Europie Kiosk z prasą dla niewidomych. Czasopisma w Kiosku są przetwarzane na formaty dostępne dla osób niewidomych a potem bezpłatnie przesyłane do osób niewidomych. Niewidomi uczniowie będący czytelnikami Kiosku mogą samodzielnie czytać treść artykułów z czasopism edukacyjnych. Nie mogą jednak poznać informacji zawartych w ilustracjach. Prowadzi to do ich dyskryminacji w dostępie do edukacji. Obecnie jedyną znaną metodą zapewnienia dostępu do informacji z ilustracji jest wykonywanie audiodeskrypcji (opisów słownych) ilustracji dla osób niewidomych.

Upowszechnieniu audiodeskrypcji przeszkadza jej duża pracochłonność. Aby upowszechnić wykonywanie audiodeskrypcji jedynie ilustracji z czasopism edukacyjnych, trzeba wykorzystać wolontariuszy.

W projekcie zaplanowano powołanie w szkołach gimnazjalnych 16 Szkolnych Grup Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych, w których działać będzie 160 –ciu uczniów szkół gimnazjalnych.

  • W projekcie wezmą udział szkoły gimnazjalne z terenu całej Polski które zawiążą na swoim terenie Szkolne Grupy Wolontariatu (dalej SGW) działające na rzecz 650 uczniów niewidomych ze szkół ogólnodostępnych i specjalnych z całej Polski, korzystających z Kiosku z prasą dla niewidomych. Dzięki działaniu SGW uczniowie niewidomi będą mogli samodzielnie poznawać zarówno treści artykułów jak i załączonych do nich ilustracji (zdjęć, rysunków, itd.).

  • Wolontariusze SGW będą pracować za pośrednictwem Internetu przy pomocy komputera. Będą otrzymywać ilustracje do opisu przez Internet z Kiosku z prasą dla niewidomych. Po wykonaniu opisów będą odsyłać je pocztą elektroniczną. Opisy ilustracji będą dołączane do artykułów z czasopism z Kiosku z prasą dla niewidomych i potem bezpłatnie przekazywane do uczniów niewidomych z całej Polski.

  • Członkowie SGW zostaną objęci szkoleniami stacjonarnymi i e-learningowymi umożliwiającymi wykonywanie audiodeskrypcji dla niewidomych. Wezmą udział w spotkaniach i wspólnych zajęciach z osobami niewidomymi by wykształcić w sobie akceptację dla niepełnosprawności i obudzić chęć niesienia pomocy słabszym.

  • Zaplanowano także wyjazdy członków SGW do redakcji czasopism ogólnopolskich oraz powołanie Niewidzialnej Galerii Internetowej w której będą zamieszczane ciekawe opisy ilustracji powstające w ramach działania SGW.

  • Model tworzenia i działania SGW na rzecz uczniów niewidomych wypracowany w projekcie zostanie udostępniony szkołom gimnazjalnych z całej Polski.

Projekt realizuje Stowarzyszenie „De Facto” we współpracy z Gimnazjum nr 24 z Lublina oraz Uniwersytetem Autonoma de Barcelona z Hiszpanii.

Copyright (c) 2013 defacto.org.pl