Strona główna

O nas
Deklaracja dostępności
Statut
Sprawozdania
Władze
Kontakt

Kiosk z prasą dla niewidomych

Niewidzialna Galeria Sztuki

Opera dostępna dla osób niewidomych

Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg”

e-Wolontariat

Odwiedź nas na Facebook'u

Projekty Rok 2021

Projekty Rok 2022

Zamówienia na towary i usługi

XII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2022
od 17.09.2022 do 23.09.2022 roku

Realizacja projektu od 01.04.2022 do 30.11.2022

Szczegółowy Program XII Festiwalu Kultury i Sztuki (Osób Niewidomych) Płock 2022
na www.fkison.defacto.org.pl
oraz
https://www.facebook.com/StowarzyszenieDeFacto/
 

Projekt XII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2022

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Płock

DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
XII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2022
DOFINANSOWANIE 89.455,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ 158.021,29 zł

Celem projektu jest organizacja w Płocku XII edycji Festiwalu Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych), Płock 2022, wspierającego aktywność kulturalną 60 osób z niepełnosprawnością wzroku, umożliwiającego rozwój i pogłębienie fascynacji kinem, teatrem i literaturą, poznanie i integrację z twórcami kultury oraz promowanie w społeczeństwie polskim aktywności kulturalnej odbiorców.


„Niewidomi na tatarskim szlaku. Meczety i Mizary”
projekt realizowany przez Stowarzyszenie „De Facto” od 13.04.2022 do 31.10.2022 roku

W projekcie łączymy działania edukacyjne oraz popularyzujące lokalne dziedzictwo kulturowe i wiedzę na jego temat i jego wartości, prowadzące do zwiększenia świadomości społecznej osób z największymi barierami. Dotcieramy do miejsc cennych dla dziedzictwa, do których dotarcie poznawcze i fizyczne jest dla osób z niepełnosprawnością wzroku Państwa trudniejsze. Zrobimy to wspólnie, wypełniając misję „Wspólnie dla dziedzictwa”. Już w dniach 7-10 września 2022 grupa ze Stowarzyszenia „De Facto” z niepełnosprawnością wzroku oraz wolontariusze ruszamy tatarskim szlakiem, także na tandemach.

Podlasie od wieków jest miejscem współistnienia wielu kultur. Bogate tradycje wynikają z współistnienia i przenikania wielu religii wyznawanych na terenach Podlasia. Jedną z nich jest islam wyznawany przez Tatarów Polskich. Kruszyniany i Bohoniki ostały się jedynymi gminami wyznaniowymi terenie Polski posiadającymi zabytkowe meczety i mizary - ogłoszone Pomnikami Historii.

Podczas wyjazdu:

  • Nagramy film dokumentalny „Niewidomi na tatarskim szlaku" oddający klimat multizmysłowego poznania i doświadczania

  • Zarejestrujemy spacery po Supraślu, Sokółce, Kruszynianach, Bohonikach i okolicach

  • Przedstawimy opracowane w projekcie: makiety 3D meczetów w Bohonikach i Kruszynianach oraz tyflografiki i audiodeskrypcję miejsc, symboli wraz istotnym kontekst kulturalno - historycznym opracowanym przez historyków

  • Zorganizujemy warsztaty edukacyjne on-line „Polscy Muzułmanie na Podlasiu”

Projekt dofinansowano ramach Programu Wspólnie dla Dziedzictwa ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa


DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW
Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Nazwa Programu: Wspólnie dla dziedzictwa
Nazwa zadania: Niewidomi na tatarskim szlaku. Meczety i Mizary
DOFINANSOWANIE 71100,00 PLN
CAŁKOWITA WARTOŚĆ 88995,00 PLN
Opis zadania: Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niewidomych i słabowidzących, w zakresie roli i wartości dziedzictwa wielokulturowego Podlasia poprzez pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie wiedzy na temat Pomników Historii Podlasia oraz ich znaczenia i wartości w budowaniu wielokulturowej Rzeczypospolitej.


Projekt „Początki Państwowości Polski – Gniezno”
realizowany w okresie od 15.05.2022 do 02.12.2022 roku
Umowa MHP/PJ/XIV/2022/191

W ramach projektu „Początki Państwowości Polski – Gniezno, zapraszamy Państwa do Gniezna, do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Legendarnej, „pierwszej stolicy” Polski. Spotkania przybliżą pierwsze wieki naszej państwowości, okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Zobaczymy nie tylko jak kształtowała się Polska, ale także jak żyli w niej nasi przodkowie. W programie projektu między innymi zwiedzanie wystaw MPPP : „Początki państwa polskiego” „Piastów malowane dzieje” czy „Sztuka romańska”.
Nasz pobyt w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w dniach 25-26 sierpnia, to także prelekcje, w formie lekcji muzealnych "Jak powstawało państwo polskie?” , "Jak żyli ludzie 1000 lat temu?”. Zwiedzimy Wzgórze Lecha z Katedrą we współpracy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i przespacerujemy się szlakiem królów polskich koronowanych w Gnieźnie, którzy zostali uwiecznieni na pełnowymiarowych pomnikach. Nasze spacery opatrzone będą bogato audiodeskrypcją i tyflografikami przygotowanymi specjalnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i udostępnione dla szerokiego grona zainteresowanych.
Jesienią zaprosimy Państwa na warsztaty online” - „czytania” tyflografik oraz historyczne. Wśród zaproszonych prelegentów jest Pan Paweł Łepkowski redaktor naczelny „Do Rzeczy Historia”, autor między innymi artykułów jak „Bitwa, w której wygraliśmy Polskę” oraz „Piastowie. Jak zakłamano historię”. Zaprosimy Państwa na pokaz filmu z audiodeskrypcją pt. „Gniazdo” reż. Jan Rybkowski. Dramat historyczny z 1974 roku. W roli Mieszka I Wojciech Pszoniak. Film poleca krytyk filmowy Maciej Gil.
Projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Copyright (c) 2022 defacto.org.pl