Strona główna

O nas
Deklaracja dostępności
Statut
Sprawozdania
Władze
Kontakt

Kiosk z prasą dla niewidomych

Niewidzialna Galeria Sztuki

Opera dostępna dla osób niewidomych

Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg”

e-Wolontariat

Odwiedź nas na Facebook'u

Wspólnie dla Dziedzictwa edycja 2023

Projekty Rok 2024

Zamówienia na towary i usługi

Projekt Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych
realizowany w latach 2023-2025 w ramach PROGRAMU RZĄDOWEGO Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

UMOWA Nr 00892/23/FPK/NCK z dnia 08.05.2023 r.

W Niewidzialnej Galerii Sztuki znajdują się opisy różnorodnych dzieł, reprezentujących rozmaite gałęzie sztuki – od architektury po malarstwo – i wszystkie epoki (od prehistorii po sztukę współczesną). Galeria powstała w 2015 roku i osiągnęła obecnie rozmiary sporego muzeum, mogąc się pochwalić kolekcją ponad 1000 dzieł sztuki udostępnianych w formie audiodeskrypcji. W Galerii są zgromadzone zarówno dzieła znane, jak też te zapomniane, skrywane w małych regionalnych muzeach i kolekcjach na całym świecie. W Niewidzialnej Galerii Sztuki odkryjesz tajemnice i poznasz prawdę o najsłynniejszych procesach o dzieła sztuki. Poznasz Fidiasza. Architekturę i rzeźbę początków naszej kultury, poznasz Braci Limburg. Bogactwo koloru i detalu a także Rokokowe królestwo kobiet. Françoisa Boucher i jego jawny erotyzm w malarstwie. Niewidzialna Galeria Sztuki przybliża w formie audiodeskrypcji, nie tylko sztukę, ale też historię w niej ukrytą. Niewidzialna Galeria Sztuki to również przygotowywane w formie comiesięcznego periodyku albumy tematyczne. Poszczególne albumy, na kształt osobnych wystaw, podejmują szerzej jeden z wybranych tematów. Są w nich prezentowani poszczególni artyści, epoki oraz zjawiska w sztuce. Albumy są dostępne na stronie Galerii oraz Kiosku z prasą.
Niewidzialna Galeria Sztuki jest w pełni wirtualna, łatwa w dostępie i ogólnodostępna pod adresem: https://ekiosk.defacto.org.pl/Galeria/

Nowi użytkownicy, chętni poznać i zwiedzić pełne zbiory Galerii, mogą dokonać rejestracji na stronie: https://ekiosk.defacto.org.pl/Galeria/Home/Register

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa zadania: Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych
Całkowita wartość zadania: 292.912,00 PLN
Wartość dofinansowania: 212.000,00 PLN

Krótki opis zadania: Zostaną wykonane audiodeskrypcje kolejnych 120 dzieł sztuki, tym samym zasoby Niewidzialnej Galerii Sztuki zwiększą się do 1.160 dzieł. Zostaną opracowane i wydane kolejne 24 Albumy Niewidzialnej Galerii Sztuki zawierające AD oraz odwzorowania wypukłe (tyfloobrazy) kluczowych dzieł z zakresu malarstwa, architektury i rzeźby. Zostanie zorganizowanych 6 warsztatów edukacyjno-animacyjnych opartych na twórczym i eksperymentalnym współdziałaniu osób niewidomych ze specjalistami sztuki, których celem będzie poznanie dzieł sztuki zmysłami dostępnymi dla osób niewidomych.


Projekt Albumy Niewidzialnej Galerii Sztuki Umowa ZZB/0000841/BF/D z dnia 22 maja 2023 roku realizowana od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2026 roku

Celem projektu jest zapewnienie 1.604 osobom niewidomym stałego, samodzielnego dostępu do najważniejszych polskich i światowych dzieł sztuki – poprzez opracowywanie i opublikowanie 24 Albumów Niewidzialnej Galerii Sztuki dla Osób Niewidomych, kierowanych do osób z niepełnosprawnością wzroku na nośnikach elektronicznych i zapisie Braille`a.
Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez wydanie 24-ech Albumów Niewidzialnej Galerii Sztuki . Albumy będą zawierały audiodeskrypcje i tylfoobrazy.
Powstaną 24 albumy o tytułach:
Rok 2023, temat przewodni „Anioły, demony, fantastyczne zwierzęta”:

  1. Anioły w malarstwie i rzeźbie.

  2. Diabły w popkulturze

  3. Fantastyczne zwierzęta w sztuce.

  4. Sąd Ostateczny.

  5. Siedem grzechów głównych i osiem błogosławieństw.

  6. Symbole, astrologia, przedmioty kultu.

  7. Inkwizycja.

  8. Potwory wodne w różnych kulturach.

Rok 2024, temat przewodni „Władcy i władczynie”:

  1. Koronacje królów.

  2. Wojny, bitwy, pojedynki.

  3. Portrety reprezentacyjne.

  4. Życie rodzinne. Królowie, królowe i ich potomstwo.

  5. Śmierć władców.

  6. Regentki, regenci, małoletni władcy oraz ludzie, którzy rządzili zza tronu.

  7. Kochanki władców.

  8. Nagrobki władców Polski.

Rok 2025, temat przewodni „Pejzaż w malarstwie”:

  1. Ogrody – inspiracje.

  2. Ogrody starożytności.

  3. Weduty miast, sielankowa wieś i widoki morza.

  4. Cztery pory roku w widokach natury.

  5. Romantyczny pejzaż.

  6. Pejzaż jako wyraz tęsknoty za wolnością.

  7. Ogrody idealne i założenia architektoniczne i parkowo-ogrodowe.

  8. Pejzaż metafizyczny i surrealistyczny.

Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


Nazwa zadania: Albumy Niewidzialnej Galerii Sztuki
Całkowita wartość zadania w okresie od: 01.04.2023 do 31.03.2026: 440.258,40 zł
Wartość dofinansowania w okresie od: 01.04.2023 do 31.03.2026: 278.018,00 zł
Krótki opis zadania: zapewnienie 1.604 osobom niewidomym (dalej ON) stałego, samodzielnego dostępu do najważniejszych polskich i światowych dzieł sztuki – poprzez opracowywanie i publikowanie kolejnych 24 Albumów Niewidzialnej Galerii Sztuki dla Osób Niewidomych, kierowanych do ON na nośnikach elektronicznych i zapisie Braille`a.

Copyright (c) 2024 defacto.org.pl